TAHAHABER haber, haberler, ehli beyt haber

  Parçalı Bulutlu
  Diyarbakır
  29°C
  Sıcak
  Batman
  40°C
  Az Bulutlu
  Van
  31°C

Suriye’de Türkiye ve El Kaide Gerçeği

PYD lideri Müslüm Salih, Suriye’de gerçekleşen eylemelerin arkasında El Kaide ve Türkiye devletinin olduğunu iddia etti.
2012-05-26, 08:37:12
0 Yorum
Suriye’de Türkiye ve El Kaide Gerçeği

ABAHABER - Suriye’de çatışmalarda ölü sayısının yükselmesi, Birleşmiş Milletler-Arap Birliği Ortak Barış Planının başarı şansını zorluyor. 12 Nisan’dan bu yana çatışmalarda bir azalma görülse de ‘Annan Çözümü’nde bir ilerleme görülmüyor. Üstelik El Kaide iyice ülkeye yerleşmeye çalışıyor.

Demokratik Değişim İçin Ulusal Komitesi Başkan Yardımcısı ve PYD lideri Müslüm Salih, Ban Ki-Mun’un değerlendirmesine katılatarak, intihar saldırılarıyla ilgili dikkat çekici bilgiler veriyor. Şam, Halep ve diğer başka kentlerde yaşanan intihar saldırılarının arkasında birden fazla El Kaide olduğunu söyleyen PYD lideri, "Suriye’de Türkiye’nin de Suudi Arabistan’ın da ve Katar’ın da El Kaidesi var. Bu intihar saldırılarını hangi El Kaide düzenliyor, hangisi gerçek bilmiyoruz. Bu ülkelerin Suriye’de şiddet olaylarında ciddi bir şekilde yer aldığını artık biliyoruz. Artık El Kaide buraya yerleşmiştir. Fakat Türkiye’nin yönlendirdiği siyasi gruplar da giderek güç kaybediyor. Annan Planı ile birlikte AKP hükümetinin Suriye üzerindeki politikaları ciddi biçimde çöktü. Bundan dolayıdır ki, BM’nin boşa çıkartılması için Türkiye özellikle sınırda şiddet olaylarını organize ediyor" diyor.

Suriye’de teslim olan yada yakalanan bazı isyancıların yayınlanan itiraflarında, Hatay’da Türk komutanlar tarafından eğitildiklerini dile getirdiler. Örneğin Halep’teki silahlı saldırıları gerçekleştirenlerin bizzat Türkiye’den geldiği iddia ediliyor.

Nitekim 10 Mayıs günü Şam’da 55 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısından sonra Suriye yönetiminin Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’yi işaret etmesi dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler'in Suriye’de bir siyasi diyalog ortamı yaratmaya yönelik diplomatik çabaları sürüyor. Nisan ayından bu yana BM yetkilileri hem muhalifler ile hem de Şam yönetimiyle görüşüyor. Ancak ölü sayısının yüksek olduğu intihar saldırılarının artması, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın da muhalif gruplara yoğun ve ağır silahlar vermesi çatışmaların daha da şiddetlenebileceği ihtimalini gündeme getiriyor. Gelen bilgilere göre silahlı isyancı grupların ekonomik olarak bir toparlanma sürecine girdiği yönünde.

PYD lideri Müslüm Salih, "7 mayısta yapılan seçimleri muhalifler boykot etti. Dün seçilen yeni milletvekillerinden Müslüman olanlar Kuran-ı Kerim, Hıristiyanlar ise İncil’e el basarak yemin etti. Yeni Meclis’e 209 yeni üye girerken, 49 eski milletvekili de tekrar seçildi. " dedi

SUK DAĞILMANIN EŞİĞİNDE

İstanbul’da kurulan Suriye Ulusal Konseyi’nin (SUK) dağılma eşiğine geldiğini söyleyen Müslüm Salih’e göre, Burhan Galyun’un istifasıyla parçalanma ve güç kaybetme süreci hızlanacak. SUK’u AKP’nin uzantısı olarak değerlendiren Salih, ‘’SUK aslında ülke içi muhalefeti temsil etmiyor. Örgütlü bir yapı değil, belli bazı kişilerden oluşuyor. AKP’nin Suriye uzantısı gibi hareket ediyor. Kürtlerin hakları konusunda Galyum önce ‘özerklik’ çıkışı yaptı, bir hafta sonra Kürtleri inkar etti. Galyum giderse SUK diye bir şey kalmaz. Bana göre SUK’un dağılmaması için Galyum’u tutarlar’’ şeklinde konuştu.

ANF

YAZARLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET

Site Haritası RSS Beslemeleri