TAHAHABER haber, haberler, ehli beyt haber

  Mevzi Sağanak
  Diyarbakır
  28°C
  Sıcak
  Batman
  40°C
  Az Bulutlu
  Van
  30°C

YPG’den El Kaide’ye Darbe: 60 Ölü

YPG birlikleri El Kaide’ye bağlı silahlı gruplara ağır darbe vurdu. Son 24 saatte yaşanan çatışmalarda 60 çete mensubu öldürüldü.
2013-09-16, 13:09:26
1 Yorum
YPG’den El Kaide’ye Darbe: 60 Ölü

TAHA HABER - YPG birlikleri El Kaide’ye bağlı silahlı gruplara ağır darbe vurdu. Son 24 saatte yaşanan çatışmalarda 60 çete mensubu öldürüldü. Bir köy YPG’nin denetimine geçerken çok sayıda askeri malzeme ve 6 askeri araç ele geçirildi. Çatışmalarda 8 YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi. YPG, saldırılarla Kürt bölgelerinin bağlantısının koparılarak halkın göç ettirilmek istendiğine dikkat çekti. 

YPG Basın Merkezi son 24 saatte, Irak Şam İslam Devleti/El Nusra Cephesi ile yaşanan ve Dêrik’ten Halep’e kadar yayılan çatışmaların bilançosunu açıkladı.

Açıklamada saldırıların Dêrik’ten Halep’e kadar yayıldığına dikkat çekildi. Söz konusu saldırıların amacının da, “Kürt bölgelerinin birbirinden koparılarak halka göçü dayatmak” olduğu belirtildi.

HALEP’TE SİVİLLERE AĞIR SİLAHLARLA SALDIRI

Halep’te 9 gündür devam eden saldırılarla ilgili bilgi veren YPG Basın Merkezi, ‘Özgür Suriye Ordusu’na bağlı taburların Şeyh Maqsud ve Eşrefiyê mahallelerinde sivil yerleşim yerlerini tank ve ağır silahlarla bombaladığını bu şekilde Kürt mahallelerin boşaltılmak istendiğini belirtti. YPG’nin direnişi ile mahallelere çetelerin giremediğinin belirtildiği açıklamada, çatışmaların hala sürdüğü kaydedildi.

SERÊKANİYÊ’Yİ DİĞER KENTLERDEN KOPARMAK İSTİYORLAR

Açıklamada, saldırıların yoğunlaştığı Serêkaniyê’deki çatışmalarla ilgili de şu bilgilere yer verildi:

“Silahlı gruplar Til Xelef, Mişrafa, Çafa, Neddaf ve Elok köylerinden olmak üzere 5 koldan saldırarak kenti kuşatmak ve Serêkaniyê’nin diğer Kürt şehirleriyle bağlantısını koparmak istediler. Ancak YPG güçlerinin direnişiyle karşılaşan çete grupları birçok noktada ağır darbeler alarak geri çekilmek zorunda kaldı.”

Çatışmalarda çetelerin çok sayıda kayıp verdiğini kaydeden YPG açıklamasında, Elok köyünde çatışmaların devam ettiği kaydedildi.  

Serêkaniyê’deki çatışmalarda 7 YPG savaşçısının hayatını kaybettiği bildirildi.

TİL EBYAD’DA BİR KÖY KURTARILDI

YPG açıklamasında, “Şehid Dilovan ve Halep ile Raqa Şehitleri’ adıyla Til Ebyad’da gerçekleştirilen operasyonun sonuçlarına da yer verildi.

Açıklamaya göre; Susik köyünde bulunan çete merkezine yönelik eylemde çeteler köyden çıkarıldı. Eylemde, 60 çete üyesi öldürülürken, 2 çete mensubu esir alındı.   Ayrıca 2 (Doçka) uçak savar silahı, 35 Kalaşnikov, 3 Bürno, 3 ARBK, 1 Arpici marka otomatik silah, 1 tabanca, 6 araç çok ve sayıda cephane ele geçirildi.

Çatışmalarda 1 YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi.

ANF

Etiketler :
YAZARLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET

Site Haritası RSS Beslemeleri