TAHAHABER haber, haberler, ehli beyt haber

  Az Bulutlu
  Diyarbakır
  27°C
  Batman
  Az Bulutlu
  Van
  29°C

Ahmet Davutoğlu’nun Danışmanının Cehaleti

Bizi düşündüren TC. Dışişleri Bakanı Danışmanı’nın, kendi çalıştığı alanda bu kadar cahil olabilmesidir.
2013-01-05, 13:39:02
0 Yorum
Ahmet Davutoğlu’nun Danışmanının Cehaleti

Pilotların tutuklanması ile ilgili gerçekleşen önemli gelişmeler

Son bir gün içerisinde bu konu ile ilgili gerçekleşen bir takım gelişmeler oldu. Bu gelişmelerden en çok dikkat çekeni ise,"Kenan Çamurcu'nun çeşitli yorumlarının, AKP Hükümeti üzerinde yarattığı büyük baskının, belirgin bir şekilde ortaya çıkmasıdır" diyebiliriz.

Kaçırılan Pilot haberinin ana akım medyada duyulmasında, Kenan Bey'in çok büyük katkıları olmuştur. Fakat benim gördüğüm kadarı ile hükümet üzerinde baskı yaratan, Kenan Bey’in bu konuyu medyada duyurmasından ziyade bu konu ile ilgili yaptığı yorumları, eleştirileri ve sorduğu haklı sorularıdır. Eleştirilerinde ve sorularında son derece haklı olduğu için de, önce Dışişleri Bakanı danışmanı ve  sonrasında ise bizzat Davutoğlu tarafından çeşitli açıklamalar yapılmak durumunda kalınmıştır.

 Bu konu ile ilgili Kenan Bey, facebook üzerinden şunları söylemektedir :

… Dışişleri bakanının twitterda yaptığı açıklamaların tamamı benim yazdığım twitlere cevaptır. Bunların en somutu da söz konusu danışmanın yazdığı şu twitter mesajıdır: "Genelkurmay Başkanlığı'mız tarafından, yalanı afişe eden bir açıklama yapıldı. Ancak, aynı çevre, bu defa, "Açıklama niye oradan geldi" diyerek manipülasyona devam etti." Pilotların tutuklandığı haberine tekzibin neden dışışlerinden değil genelkurmaydan geldiğini twitterda yazan tek kişi benim. … Bunun kişisel bir mesele olmadığını ama iktidarın acımasızca uyguladığı yok sayma tavrının en yakınımızda bile cereyan ettiğini gördüğümü not etmek zorundayım.

Bizler zaten biliyoruz ki, pilotlar devlet tarafından Suriye’ye gönderilmiş olsa bile, hükümet hiçbir şekilde Suriye’de yakalanmış pilotların varlığını kabul etmeyecektir. Çünkü kabul ettiği takdirde, uluslar arası alanda çok ciddi sorunlarla karşılaşacaktır. Fakat ilerleyen zamanlarda bu konu ile ilgili beklenmedik gelişmeler olabilir.

Bizim hükümetimiz en azından, kendi vatandaşlarını bizi, inandırmak için, isimleri açıklanan ve Suriye’de tutuklandığı iddia edilen pilotlarımız ile ilgili ortaya çıkan haberleri çürütmek için daha real bir çaba göstermelidir. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, yani bizim karnımız boş laflara toktur. Sürekli kendini yalanlayan ve iki hafta sonra dediğini unutup başka şeyler söyleyen kişilerin laflarına zaten kimse inanmaz.  Güven çok zor kazanılır, ancak çok kolay kaybedilir. Hükümet, ne yazık ki tutarsız açıklamalarıyla ülkemizde milyonların güvenini sarsmıştır. Uluslararası arenadaki itibarımız da tartışılır.

Asıl hepsinden önemli olan, dışişleri bakanı danışmanı Gürcan Balık'ın, twitter üzerinden konu ile ilgili yaptığı açıklamalar ile büyük bir cehalet örneği sergilemesidir. Tabi her insan her şeyi bilecek diye bir kaide yok; fakat bizi düşündüren TC.Dışişleri Bakanı Danışmanı’nın, kendi çalıştığı alanda bu kadar cahil olabilmesidir. Hal böyle olunca, ülkemizin geleceği ile ilgili bir takım şüphelerimizin ve endişelerimizin olması da gayet normaldir.

Bu konu ile ilgili olarak, Gürcan Balık'ın twitleri aşağıda eklenmiştir ve bu twitterlara karşılık Kenan Bey, facebook üzerinden çeşitli açıklamalar yapmıştır. 

Gürcan Balık, twitter’da ergen kabadayılığı teşhir edeceğine,  vatandaşa aklı başında açıklamalar yapılsın.

Erdoğan'ın görevi Suriye hükümetini mat etmek değil, kendi vatandaşını ikna etmektir. Adı geçen subaylar nerede?  Niye görünmüyorlar?

“Pilotlar Suriye'de tutukluysa resim yayınlansın” diyen sorumsuzluk, iktidarın utancıdır. Esir teşhir etmek Cenevre konvansiyonuna aykırıdır. Bizim dışişlerinin sözcülüğünü yapan Gürcan Balık, bunu nereden bilsin.

Ülkenin hükümetine uluslararası mevzuda genelkurmayın değil, Dışişlerinin konuşması gerektiğini ben öğretiyorum, hale bakın.

Gürcan Balığın açıklamaları :

 

Sözü daha fazla uzatmadan, Kenan Çamurcu'nun facebook üzerinden yaptığı bu açıklamayı “lütfen bir okuyun“ diyorum… 

Medyada "Suriye'de tutuklu Türk pilotlar" haberini okuduğunu söyleyip bana işin aslını soranlara:

Dostlarım, o haberin medyaya taşması bendenizin twitterda dün gece yazdığı mesajlarla oldu. Haber bir gün önceden beri biliniyor olmasına rağmen kimse ne yazdı, ne de hükümet cevap verdi. Daha önce "Halep'te Türk pilotlar tutuklu" haberinin yine 2 gündür biliniyor olmasına rağmen hiç etki yaratmadığını, bendenizin twitter mesajları üzerine medyada yankı bulup Genelkurmay'ın açıklama yapmak zorunda kaldığını hatırlatayım.

Bu kez, Suriye'de tutuklu oldukları söylenen Türk pilotların isim ve rütbelerini yayınlayan haberi twitterda konu etmemle birlikte konu yine medyaya taşındı, CHP soru önergesi verdi ve Dışişleri Bakanı'nın sözcüsü twitterda beni hedef alan açıklamalar yaptı. Adımı zikretmemesi cevap hakkı doğurmaması ve bendenizi yoksaydıkları için. Yoksa aşağıda okuduğunuzda göreceğiniz gibi mesajların hepsi beni hedef alıyor.

Dışişleri Bakanı'nın özel danışmanının twitter mesajlarından sonra Davutoğlu da açıklama yaptı. Davutoğlu'nun danışmanı Balık'ın "açıklama niye ordan (Genelkurmaydan) geldi deyip manipulasyona devam ettiler" dediği, benim soruma cevaptır. Bendeniz, Türk pilotların Suriye'de tutuklu olmadığı açıklamasını Genelkurmay'ın yapmasına itiraz etmiş, bunun usüle aykırı olduğunu söylemiştim. Bunun üzerine tutuklu oldukları söylenen pilotların isim ve rütbelerinin açıklandığını duyurmam üzerine bu kez açıklamayı Dışişleri yaptı. Bize itiraz etseler de söylediğimize riayet ederek açıklamayı Genelkurmay'a bırakmadılar.

Fakat Davutoğlu'nun danışmanının "pilotlar esirse görüntülerini yayınlasınlar" diyerek akıl almaz bir sorumsuzluk ve cehalet sergilediğini söylemeliyiz. Cenevre konvansiyonuna göre esirlerin teşhir edilmesi suçtur. Suriyeliler bunu yapamaz. Aslında böyle demekle Türkiye vatandaşlarını Suriye hükümetine havale etme gafletini de sergilemiş oluyorlar. Biz bu ülkenin vatandaşı olarak neden Suriye hükümetinden doğrulama bekleyelim? Aksine, kendi hükümetimizden ikna edici cevap almak hakkımızdır. Bizim hükümetimiz, eğer Türk pilotların Suriye'de tutuklu olduğu haberini tekzip ediyorsa yapacağı çok basit bir şey var: Pilotları (veya hiç olmazsa birini) konuşturup haberi somut biçimde yalanlamak. Neden adı geçen pilotlardan bir tekini bile çıkartıp konuşturmuyorlar? Nerede bu pilotlar? Neden derin bir sessizlik var? "Haber yalan" demekle onların sözüne itibar etmemizi bekliyorlar, neden itibar edelim? Pilotlar neden çıkıp "buradayız, haber yalan" demiyor?

Ayrıca hatırlatmalıyım ki, Kenan Çamurcu bu akşam saat 21:00’de Ulusal Kanal’da “Ezber Bozanlar Özel” programına katılacak. Neler konuşulacağını merakla bekliyorum. 

Yusuf Özer

YAZARLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET

Site Haritası RSS Beslemeleri