TAHAHABER haber, haberler, ehli beyt haber

  Mevzi Sağanak
  Diyarbakır
  28°C
  Sıcak
  Batman
  40°C
  Az Bulutlu
  Van
  30°C

İmam Rıza (as) Filmi Yeterli Değildi

Ayetullah Hemedani: İmam Rıza (a.s) hakkında yapılan filimde münazaralar iyi bir şekilde yansıtılmamıştır.
2012-09-19, 11:18:35
1 Yorum
İmam Rıza (as) Filmi Yeterli Değildi

TAHA HABER - Ayetullah Nuri Hemedani, İmam Rıza’nın (a.s) muhtelif din mensuplarıyla yaptığı münazaralarda kendi kitapları ve kaynaklarını referans alarak onlara, içine düştükleri yanlışları beyan ettiğini söyledi.

 
Ayetullah Nuri Hemedani ilim havzası ve üniversitede eğitim almakta olan bir grubu kabulünde yaptığı konuşmada Hz. Masume’nin (s.a) doğum yılını tebrik etti ve şöyle dedi: Hz. Masume, sahip olduğu kerametlerine binaen “Masume” ve “Ehlibeytin Kerimesi” ünvanıyla tanınmıştır.
 
Tarihi bir konuda zaman ve mekan şartlarının iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade eden Hemedani, sözlerini şöyle sürdürdü: Hz. Masume İran’a hicret etti. Hicret şu manaya gelir ki artık geri dönmeyi düşünmüyordu.
 
İmam Rıza’nın (a.s) da İran’a hicretine değinen bu büyük taklit mercii sözlerine şöyle devam etti: İmam Rıza’nın İran’daki faaliyetleri çoğunlukla diğer din mensuplarıyla yaptığı münazaralarla geçmekteydi ve son derece etkiliydi. Öyle ki İmam Rıza’nın (a.s) muhtelif dinlerin önderleriyle yaptığı münazaralar bugün ortaya atılan birçok şüpheye birer cevaptır. İmam Rıza (a.s) hakkında yapılan filimde bu münazaralar iyi bir şekilde yansıtılmamıştır. Dolayısıyla ilim havzası ve üniversitede bulunan araştırmacılar meydana çıkmalı, İmam Rıza’nın (a.s) münazaralarını bugünün diliyle insanlara duyuracak çalışmalar yapmalıdırlar.
 
Emperyalizmin İslam’ı yalnızlaştırmak için sürdürdüğü geniş çaplı çalışmalara da işaret eden Ayetullah Hemedani şöyle konuştu: Emperyalizm, İslam’a darbe vurmak için çok geniş yelpazede bir çalışmaya girmiştir. İslam dininin kadına bakış açısının menfi olduğu yaygarasını kopararak bu yüce dine büyük bir iftirada bulunmuştur. Hâlbuki İslam dininde insanların değeri cinsiyetle değil; takva, ilim, ahlak, iman ve itikat gibi konularladır. Şu da bir gerçektir ki bugün toplumun eğitiminde kadınların rolü erkeklerden fazladır.
shafqna
YAZARLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET

Site Haritası RSS Beslemeleri